sowie

Polityka, politycy, partie polityczne w Walbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-04-27 14:46

Ostatni komentarz: Ponoć w Parlamencie Europejskim łatwo mozna zarobić. Czy się stoi czy się leży 120 000e się należy.
dodany: 2009.05.16 23:15:46
przez: XYZ
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-13 09:40

Ostatni komentarz: Szanowni mieszkańcy Wałbrzycha głosujcie na Andrzeja Zibrowa. Gdyż jest to odpowiednia kandydatura na to stanowisko. Już jako prezes Wałbrzyskiej koksowni pokazał że jego działania są zdecydowane i zawsze osiąga wyznaczone cele.
dodany: 2009.03.19 20:20:10
przez: Marcin
czytaj więcej
Data newsa: 2008-12-12 11:26

Ostatni komentarz: Panie Prezydencie dajcie spokój ustap ze stanowiska bo i tak nic nie robisz,Doprowadziłeś Wałbrzych do ruiny nie wstyd Ci.
dodany: 2009.01.27 11:07:46
przez: jadzia
czytaj więcej
Co wiemy o nominowanych do Kryształów?
2010-02-02 13:12

Zobaczymy co już dzisiaj wiemy o nominowanych?

Największy polityczny sukces w regionie
Henryk Gołębiewski – polityk, samorządowiec, nauczyciel, były wojewoda wałbrzyski i były marszałek dolnośląski, były wiceminister edukacji i sportu, senator V kadencji, poseł na Sejm V i VI kadencji. Należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wchodzi w skład władz wojewódzkich partii. W 2001 został wybrany do Senatu z okręgu wałbrzyskiego. Zrezygnował z mandatu parlamentarnego w styczniu 2003 w związku z objęciem stanowiska marszałka województwa dolnośląskiego, z którego został odwołany w 2004. W tym samym roku powołano go na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany posłem V kadencji z ramienia SLD. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując 10 664 głosy. Od 22 kwietnia 2008 poseł w klubie Lewica.


Piotr Kruczkowski – samorządowiec, prezydent Wałbrzycha od 2002. Ukończył w studia na Politechnice Wrocławskiej. Pracował w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu jako specjalista. W latach 1994-2002 sprawował mandat radnego Wałbrzycha. Od 2001 do 2002 był komisarzem rządowym w Jedlinie-Zdroju. W 2002 został wybrany prezydentem Wałbrzycha. W 2006 ponownie objął to stanowisko, wygrywając wybory w pierwszej turze i uzyskując poparcie na poziomie 51,88%. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej, jest członkiem władz krajowych tej partii.


Dariusz Lenda - Samorządowiec, radny miejski. Do obecnej Rady Miejskiej Wałbrzycha wybrany został w 2006 roku startując z list wyborczych Komitetu Wyborczego SLD, SDPL, PD, UP Lewica i Demokraci. Otrzymał 1030 głosów poparcia. Jest to jego druga kadencja w Radzie Miejskiej Wałbrzycha. Od 8 lat sprawuje funkcje szefa opozycji w Radzie Miejskiej Wałbrzycha. Z wykształcenia jest prawnikiem i pracuje w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Politycznie związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W ubiegłym roku otrzymał poparcie tej formacji i jest oficjalnym kandydatem SLD na prezydenta Wałbrzycha w tegorocznych wyborach samorządowych.

Longin Rosiak - samorządowiec, emerytowany policjant. W wałbrzyskiej polityce aktywny kilkunastu lat. Początkowo związany z Unią Wolności. W swojej politycznej karierze piastował stanowisko wiceprezydenta Wałbrzycha ( 1998-2000) oraz starosty powiatu wałbrzyskiego (2003 rok), a później wicestarosty powiatu wałbrzyskiego ( 2005-2006). Tworzone w Wałbrzychu przez Longina Rosiaka komitety wyborcze każdorazowo miały charakter ponadpartyjny i opierały się „pospolitym ruszeniu” wałbrzyszan skupionych wokół osoby lidera. Największy sukces wyborczy Longin Rosiak odniósł stojąc na czele komitetu wyborczego Nasz Wałbrzych 2002. W strukturach miejskich był zatrudniony jako kierownik zajmujący się m.in. usuwaniem szkód po kopalniach. Obecnie pełni mandat radnego Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Działa w Wałbrzyskiej Wspólnocie Samorządowej.

Waldemar Kujawa – Samorządowiec, burmistrz Boguszowa Gorc. Od urodzenia mieszka w Boguszowie – Gorcach. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i WWSZiP. Dwukrotnie był wybierany na radnego Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach. Po raz pierwszy sprawował tą funkcję w kadencji 1998- 2002, ponownie został wybrany na radnego w bieżącej kadencji tj. przypadającej na lata 2006 – 2010. 31 marca 2009 roku Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów, powołał Waldemara Kujawę na stanowisko pełniącego obowiązki Burmistrza Miasta Boguszów – Gorce do czasu wyboru nowego burmistrza. 10 maja 2009 r., w II turze został wybrany na stanowisko burmistrza Boguszowa Gorc.



Pierwsza dama polityki
Agnieszka Kołacz-Leszczyńska – samorządowiec, przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha. Radną w Wałbrzychu jest już po raz drugi. Swoją samorządowo-polityczną drogę rozpoczęła z Komitetem wyborczym Nasz Wałbrzych 2002, założonym przez Longina Rosiaka. W 2002 roku, z poparciem 536 osób, zdobyła mandat radnej Rady Miejskiej Wałbrzycha. W poprzedniej kadencji rady miejskiej sprawowała funkcję przewodniczącej komisji budżetu i finansów. W ostatnich wyborach samorządowych poparło jej kandydaturę 734 wyborców. Obecnie jest przewodniczącą Rady Miejskiej Wałbrzycha oraz członkinią Platformy Obywatelskiej. Pracuje w Wałbrzyskim Związku Wodociągów i Kanalizacji jako Główny Specjalista ds. Majątku i Przekształceń Własnościowych. Jest organizatorką Biesiady Kobiet Wałbrzyskich i Marszu Wałbrzyskich Kobiet. Ta ostatnia z imprez, zorganizowana w 2009 roku, miała na celu szerzenie profilaktyki w zakresie walki z rakiem szyjki macicy, rakiem piersi u kobiet. Była także apelem do pań, by dbać o kondycję fizyczną i psychiczną.


Renata Wierzbicka – Samorządowiec, społecznik. W Radzie Miejskiej Wałbrzycha po raz pierwszy pojawiła się w 2006 roku. Poparło ją wówczas 546 wyborców. Startowała z ramienia Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej. Jest jednym z najbardziej aktywnych rajców wałbrzyskich w 2009 roku. Łącznie złożyła 33 interpelacje. Obecnie radna niezależna. W ubiegłym roku była współorganizatorką jednej z największych kolacji wigilijnych dla osób ubogich i samotnych z Wałbrzycha. W kolacji uczestniczyło około siedmiuset osób. Współorganizowała także akcję charytatywną na rzecz najuboższych uczniów wałbrzyskich szkół pod nazwą „Podzielmy się kredkami”. Jest skarbnikiem Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu.
Alicja Rosiak (46 lat)
Alicja Rosiak z wykształcenia psycholog zarządzania, swoją karierę polityczną rozpoczynała u boku męża. W 2006 roku utworzyła komitet wyborczy sygnowany swoim nazwiskiem. Alicja Rosiak z ramienia swojego komitetu wyborczego ubiegała się o prezydenturę Wałbrzycha. Przegrała, jednak komitet wyborczy Alicji Rosiak wprowadził do Rady Miejskiej Wałbrzycha kilku radnych, co pozwoliło objąć jej funkcję Przewodniczącej Rady Miejskiej Wałbrzycha. W trakcie politycznych rozgrywek w wałbrzyskiej radzie, Alicja Rosiak zaczęła tracić swoich niedawnych sprzymierzeńców. Już w 2007 roku odnajdujemy ją w Klubie Radnych Lewica i Demokraci. Z list wyborczych LiD Alicja Rosiak startuje w 2007 roku do Sejmu RP. Po nieudanym starcie w wyborach parlamentarnych, wspólnie z mężem, oraz niektórymi radnymi LiD oraz radnymi niezależnymi powołuje do życia Wałbrzyska Wspólnotę Samorządową oraz klub radnych w Radzie Miejskiej Wałbrzycha o tej samej nazwie. Wymieniana jest w gronie osób, które w najbliższych wyborach samorządowych mogą ubiegać się o prezydenturę Wałbrzycha.

Lidia Geringer de Oedenberg (53 lata) - Najaktywniejsza euro posłanka w Polsce w kadencji 2004-2009. Politycznie związana z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Posiada wykształcenie wyższe, w 1981 roku ukończyła Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. W swojej karierze zawodowej była m.in. redaktorem w Telewizji Polskiej, dyrektorem programowym oddziału Telewizji Polskiej we Wrocławiu, publicystką tygodnika "Wiadomości Kulturalne”, dyrektorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans" i dyrektorem generalnym Filharmonii Wrocławskiej. W 2004 roku uzyskała po raz pierwszy mandat europosła. Pracując w Europarlamencie szczególną troską otacza środowiska osób defaworyzowanych: osoby starsze, niepełnosprawnych, rencistów. Z jej inicjatywy Parlament Europejski przyjął oświadczenie pisemne w sprawie wprowadzenia napisów do wszystkich programów telewizji publicznych w UE, wzywając Komisję Europejską do dalszych działań na rzecz niesłyszących i niedosłyszących obywateli Unii Europejskiej. Wyborcy docenili jej pracę udzielając jej ponownie swego poparcia w eurowyborach 2009. 7 czerwca uzyskała wynik 67000 głosów - prawie dwukrotnie więcej niż w 2004 roku. Podczas pierwszej sesji plenarnej nowo wybrany Parlament Europejski wybrał Lidię Geringer de Oedenberg do prezydium na stanowisko kwestora - w głosowaniu uzyskała największą liczbę głosów spośród wszystkich członków Kolegium Kwestorów oraz drugi wynik (po Jerzym Buzku) ze wszystkich 25 kandydatów do prezydium parlamentu.

NAJBARDZIEJ OBIECUJĄCY POLITYK


Robert Ławski - Radny powiatowy. Lewicowy działacz młodego pokolenia. Od 2001 roku związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Szef powiatowych struktur tej partii w regionie wałbrzyskim. Wiceprzewodniczący Rady Dolnośląskiej SLD. Radny powiatowy od 2006 roku. Wcześniej kierownik biura Rady w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Przewodniczący Klubu SLD w Radzie Powiatu Wałbrzyskiego. Inicjator uchwały zmniejszającej ilość etatów w zarządzie Powiatu Wałbrzyskiego. W radzie Powiatu walczy o środki na infrastrukturę drogową w powiecie wałbrzyskim, głównie na drogi prowadzące do atrakcji turystycznych w regionie. Reprezentant dolnośląskich struktur SLD w ogólnopolskiego zespole samorządowym ds. budowania strategii rozwoju samorządu terytorialnego przy Zarządzie Krajowym SLD. W ostatnich wyborach do Parlamentu starał się uzyskać mandat senatora. Poparło go blisko 35 tysięcy wyborców. W przeszłości pracował w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu oraz w Związku Miast i Gmin Książańskich. W ramach swojej pracy organizował Biegi Gwarków oraz Turnieje Miast i Gmin Książańskich. W latach 1997-2001 jako pracownik wydziału rozwoju w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu współtworzył strategie promocji i rozwoju Wałbrzycha. Obecnie powierzono mu funkcję koordynatora kampanii prezydenckiej Jerzego Szmajdzińskiego na terenie byłego województwa wałbrzyskiego ( powiaty kłodzki, wałbrzyski, dzierżoniowski, ząbkowicki i świdnicki)

Waldemar Kujawa – Samorządowiec, burmistrz Boguszowa Gorc. Od urodzenia mieszka w Boguszowie – Gorcach. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i WWSZiP. Dwukrotnie był wybierany na radnego Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach. Po raz pierwszy sprawował tą funkcję w kadencji 1998- 2002, ponownie został wybrany na radnego w bieżącej kadencji tj. przypadającej na lata 2006 – 2010. 31 marca 2009 roku Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów, powołał Waldemara Kujawę na stanowisko pełniącego obowiązki Burmistrza Miasta Boguszów – Gorce do czasu wyboru nowego burmistrza. 10 maja 2009 r., w II turze został wybrany na stanowisko burmistrza Boguszowa Gorc.


Andrzej Mielczarek - Młody aktywny działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Wałbrzychu - członek Rady Miejskiej i Powiatowej SLD. Profesjonalnie przeprowadził w 2009 r. kampanię wyborczą Eurodeputowanej Lidii Geringer de Oedenberg w powiecie wałbrzyskim do Parlamentu Europejskiego. Angażuje się również w różnego rodzaju działania społeczne propagujące wiedzę o Unii Europejskiej jak i możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych organizując szkolenia zwłaszcza dla organizacji pozarządowych oraz rozdając materiały na ten temat wśród mieszkańców Wałbrzycha. W 2009 roku skutecznie pozyskał środki zewnętrzne dla gminy Boguszów-Gorce (m.in. jest pomysłodawcą i autorem takich projektów jak "Modernizacja ulic: Dworcowej i części Kosynierów", "Budowy wielofunkcyjnego boiska szkolnego przy ul Staszica", "Lokalnego Programu Rewitalizacji dla miasta Boguszów-Gorce" . Wcześniej skutecznie pozyskiwał środki unijne dla Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu opracowując takie projekty jak: "Bliżej komputera - bliżej Europy" czy "Stypendia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych", a jeszcze wcześniej pozyskiwał środki unijne z programów przedakcesyjnych dla gminy Szczano-Zdrój m.in. z Phare Struder, Phare Rapid, czy SAPARD-u oraz po akcesji ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Mateusz Rambacher - Działacz Projekt Polska. Urodzony w Wałbrzychu działacz polityczny młodego pokolenia. Przewodniczący Liberalniego Stowarzyszenia Projekt: Polska w Wałbrzychu (dawniej Młode Centrum); Prezes Zarządu Wałbrzyskiego Porozumienia Młodzieży; radny Rady Krajowej Stowarzyszenia Projekt: Polska. W swojej karierze społeczne politycznej współpracował z Młodzieżową Radą Miasta Wałbrzycha. Był wolontariuszem w organizacjach pozarządowych. Współorganizował I Festiwalu Filmów Amatorskich “BIAŁA DAMA 2007″, Dwukrotnie w 2007 i 2008 roku otrzymał nominacje do tytułu Wolontariusza Roku Nominowany w konkursie Wolontariusz roku 2007 i 2008. Politycznie deklaruje poglądy centrowe. Ceni sobie wolność drugiego człowieka. Mottem przewodnim działań politycznych Mateusza Rambachera jest hasło: “Polityk powinien zostać przede wszystkim człowiekiem”.

NAJWIĘKSZE PARCIE NA SZKŁO

Ryszard Nowak – Społecznik, radny miejski. Radny Rady Miejskiej Wałbrzycha od 2002 roku. W ostatnich wyborach samorządowych poparło go 1075 wyborców. W 2002 roku wszedł do rady z listy SLD, ale w trakcie kadencji przeszedł do Platformy Obywatelskiej i to z listy tej partii ponownie został wybrany do rady miejskiej. Podczas trwającej kadencji wystąpił z klubu PO i działa jako radny bezpartyjny w Klubie Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej. W mediach zasłyną obroną kobiet nielegalnie zajmujących pustostany, protestujących w Wałbrzychu przeciwko ich usunięciu z tych lokali. Zbudował bardzo silne struktury poparcia dla swojej osoby w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień i Sobięcin. Przewodniczący Rady Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień - Konradów. W 2008 roku w wyniku „buntu” części członków Rady Wspólnoty Samorządowej, utracił przewodnictwo w tej strukturze. „Zbuntowani” działacze RWS zarzucali mu bezwzględną dominację oraz wynikający z tego brak możliwości realizowania swoich pomysłów. Podejmuje spektakularne akcje na terenie dzielnicy, w której mieszka. Jedną z nich było sprzątanie przystanków wraz z mieszkańcami, po tym jak nie udało mu się doprosić o porządkowanie tych miejsc interpelacjami radnego. Inicjuje coroczne akcje charytatywne dla najuboższych mieszkańców dzielnicy.
Waldemar Kujawa – Samorządowiec, burmistrz Boguszowa Gorc. Od urodzenia mieszka w Boguszowie – Gorcach. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i WWSZiP. Dwukrotnie był wybierany na radnego Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach. Po raz pierwszy sprawował tą funkcję w kadencji 1998- 2002, ponownie został wybrany na radnego w bieżącej kadencji tj. przypadającej na lata 2006 – 2010. 31 marca 2009 roku Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów, powołał Waldemara Kujawę na stanowisko pełniącego obowiązki Burmistrza Miasta Boguszów – Gorce do czasu wyboru nowego burmistrza. 10 maja 2009 r., w II turze został wybrany na stanowisko burmistrza Boguszowa Gorc.


Paweł Szpur – Samorządowiec, polityk lewicy, działacz pozarządowy. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Z wykształcenia jest socjologiem i politologiem. Ukończył również "Podyplomowe Studia w zakresie komunikowania i kreowania wizerunku publicznego" na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest najmłodszym radnym w Radzie Miejskiej Wałbrzycha. Mandat uzyskał startując z list komitetu wyborczego Dobry Plan dla Wałbrzycha. Obecnie jest sekretarzem klubu radnych Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa. Działa również na rzecz dzielnicy Stary Zdrój, pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Wspólnoty Samorządowej Stary Zdrój. Działa również w sferze ogólnopolskiej - jako członek rady krajowej stowarzyszenia Projekt: Polska. Prowadzi własną działalność gospodarczą.

Andrzej Zibrow – Działacz polityczny, społecznik. Wałbrzyszanin z urodzenia. Posiada wykształcenie wyższe inżynieryjne. Był między innymi: prywatnym przedsiębiorcą; członkiem Zarządu KGHM Metale SA; Przewodniczącym Rady Nadzorczej Fabryki Platerów Hefra SA ; Prezesem DSI SA w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź SA; Prezesem Zakładów Koksowniczych Wałbrzych SA; Prezesem Klubu Sportowego Górnik-Zagłębie Wałbrzych; wiceprezesem Klubu Sportowego Gwardia Wrocław, prezesem TS Juventur Koksownia Wałbrzych. Obecnie jest przewodniczącym Rady Fundacji Rozwoju Filharmonii Sudeckiej oraz prezesem Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej "Obywatel". Jako pierwszy w Wałbrzychu oficjalnie zgłosił chęć ubiegania się o stanowiska prezydenta w zbliżających się wyborach samorządowych. W 2009 roku, jako prezes Stowarzyszenia Aktywność Lokalna „Obywatel”, podjął współpracę z Mateuszem Rambacherem reprezentującym Projekt Polska. Współpraca ma na celu wcielać w życie inicjatywę pod nazwą Projekt Wałbrzych. Głównym celem tego projektu jest aktywizacja mieszkańców Wałbrzycha.

Mateusz Rambacher - Działacz Projekt Polska. Urodzony w Wałbrzychu działacz polityczny młodego pokolenia. Przewodniczący Liberalniego Stowarzyszenia Projekt: Polska w Wałbrzychu (dawniej Młode Centrum); Prezes Zarządu Wałbrzyskiego Porozumienia Młodzieży; radny Rady Krajowej Stowarzyszenia Projekt: Polska. W swojej karierze społeczne politycznej współpracował z Młodzieżową Radą Miasta Wałbrzycha. Był wolontariuszem w organizacjach pozarządowych. Współorganizował I Festiwalu Filmów Amatorskich “BIAŁA DAMA 2007″, Dwukrotnie w 2007 i 2008 roku otrzymał nominacje do tytułu Wolontariusza Roku Nominowany w konkursie Wolontariusz roku 2007 i 2008. Politycznie deklaruje poglądy centrowe. Ceni sobie wolność drugiego człowieka. Mottem przewodnim działań politycznych Mateusza Rambachera jest hasło: “Polityk powinien zostać przede wszystkim człowiekiem”.

 

 

POLITYK PRZYJAZNY CZŁOWIEKOWI

Roman Ludwiczuk – Senator RP, prezes Polskiego Związku Koszykówki, działacz społeczny i sportowy. Zanim została politykiem był nauczycielem wychowania fizycznego w jednej z podwałbrzyskich szkół. Później swoją drogę zawodową związał z prywatnym biznesem. Jest jednym z właścicieli pierwszych złotych serduszek licytowanych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkanaście lat temu podczas licytacji serduszka prowadzonego na antenie Radia Wałbrzych spółka Ludwiczuka zapłaciła za około 7 tysięcy złotych. W 2001 roku zaangażował się w życie polityczne Wałbrzycha, a od 2002 do 2005 roku pełnił funkcję zastępcy prezydenta miasta Wałbrzycha. W 2005 roku ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych i Zdrowia w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu. Jest prezesem Polskiego Związku Koszykówki, wcześniej kierował klubem koszykarskim Górnik Wałbrzych. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany senatorem VI kadencji w okręgu wałbrzyskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 93094 głosy.
Mirosław Bartolik – zastępca prezydenta Wałbrzycha. Z wykształcenia jest ekonomistą -ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu na Wydziale Gospodarki Narodowej. Do 2002r. pracował w PZU Życie S.A., najpierw jako Kierownik Sprzedaży, Dyrektor Sprzedaży, ostatecznie jako Dyrektor Ubezpieczeń Grupowych. Był odpowiedzialny za największe kontrakty ubezpieczeniowe zawierane na Dolnym Śląsku. Od listopada 2002r. pełni funkcję zastępcy prezydenta Wałbrzycha. W samorządzie przygotował wiele aktów prawnych w formie uchwał Rady Miejskiej Wałbrzycha i skutecznie wprowadził je w życie. Największe sukcesy to: program dofinansowywania przez gminę odsetek od kredytów zaciąganych przez wspólnoty mieszkaniowe i przeznaczonych na remonty dachów i elewacji. Pozytywne oceny zebrał również projekt licytacji stawek czynszu przez lokatorów zasiedlających nowe budynki komunalne.

Izabela Katarzyna Mrzygłocka – Samorządowiec, społecznik, polityk. Po raz pierwszy w Sejmie jako posłanka pojawiła się w jego V kadencji. Wcześniej, od 1994 roku związana była politycznie z Unią Wolności. Do 2004 roku była przewodnicząca wałbrzyskiego koła tej partii. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od 1993 pracowała jako zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. W latach 1998-2005 pełniła funkcję radnej wałbrzyskiej rady miejskiej. W 2004 roku przystąpiła do Platformy Obywatelskiej, z listy której w 2005 została wybrana posłem V kadencji w okręgu wałbrzyskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 18 523 głosów. Wcześniej przez kilka kadencji była radną Rady Miejskiej Wałbrzycha. Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka w ubiegłym roku zaangażowała się między innymi w pomoc wdowom po zamarłych w wypadkach górnikach, które pozostawały bez środków do życia.

Michel Nykiel - Radny miejski, społecznik, nauczyciel. Znany ze swojego zamiłowania do piłki nożnej. Ma na swoim koncie grę w ekstraklasie w Górniku Wałbrzych na pozycji obrońcy, był także trenerem drużyny Koksochemia Wałbrzych (IV liga). Do Rady Miejskiej Wałbrzycha w 2006 roku wszedł z listy Komitetu Wyborczego Alicji Rosiak. Zdobył poparcie 637 wyborców. Następnie przeszedł do PiS. Z ramienia tej partii przez kilka lat zasiadał w Zgromadzeniu Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Usunięty z WZWiK po złożeniu legitymacji partyjnej PiS i wycofaniu się z prac Klubu Radnych tej formacji. Politycznie w ostatnim czasie związany ze Stowarzyszeniem Wałbrzych XXI. Jest jak to określają członkowie tego stowarzyszenia „kandydatem na kandydata” do prezydentury Wałbrzycha. Na razie jednak oficjalnie tej informacji nie potwierdził sam zainteresowany.

Piotr Sosiński - Urodził się we Wrocławiu w 1976 roku. Jest doktorem prawa. Zanim objął funkcję zastępcy prezydenta Wałbrzycha prowadził we Wrocławiu kancelarię prawną. Swoją karierę polityczną zaczynał w strukturach prawicowej formacji Młodzież Wszechpolska, do której przystąpił w 1996 roku. Od lutego 1997 roku do października 1999 roku pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Po wystąpieniu z formacji założonej przez Romana Giertycha został członkiem zarządu głównego Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego. Później swoje polityczne losy związał z Przymierzem Prawicy aż w końcu, w 2002 roku, został politykiem Prawa i Sprawiedliwości. W tym samym czasie partia braci Kaczyńskich przyciągnęła także do siebie Kazimierza Marcinkiewicza, Michała Kamińskiego czy Marka Jurka. Cztery lata później pracował już jako dyrektor Biura Posła Konrada Szymańskiego. Obecnie jest sekretarzem zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wałbrzyskim. Z nadania PiS piastuje także stanowisko wiceprezydenta Wałbrzycha.

 



Autor: www.regionalnatv.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: