Pięć spośród dziewięciu gmin wchodzących w skład powiatu wałbrzyskiego jest przeciwna zmianom granic, a co za tym idzie, odzyskaniu przez miasto praw grodzkich. Za opowiedziały się tylko Wałbrzych, Walim i Jedlina - Zdrój. Przeciw były Czarny – Bór, Boguszów – Gorce, Mieroszów, Stare – Bogaczowice oraz Szczawno – Zdrój. Nie głosowała jeszcze Głuszyca
. To miał być i był kolejny sprawdzian dla prezydenta Romana Szełemeja, który walczy o odzyskanie grodzkości. W Wałbrzychu radni podnieśli rękę za. Wydawało się zatem, że koło ruszyło, ale… po głosowaniu w Mieroszowie było już 1:1. Przeciwna wyłączeniu miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego była również Rada Szczawna- Zdroju i Boguszowa- Gorc. Swoje oburzenie działaniami z pominięciem ustawowych zapisów prawnych wydała w swoim oświadczeniu Rada Starych Bogaczowic. Honorowe „punkty” dla Romana Szełemeja zdobyły tylko Walim i Jedlina – Zdrój. , a wykonanie uchwały powierzyli Przewodniczącemu Rady zobowiązując go do przekazania stanowiska Rady Ministrowi ds. Administracji i Cyfryzacji. Negatywną opinię w sprawie wyłączenia miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu był powiat. Swoje stanowisko przedstawił również Związek Powiatów Polskich, który „opowiedział się za poszanowaniem prawa w tak wrażliwym obszarze jak zmiany administracyjne, wspierając tym samym Powiat Wałbrzyski w dotychczasowych działaniach”. - Przywrócenie Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu może być niekorzystne zarówno ze względów organizacyjnych jak i ekonomicznych dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego. Obecnie powiat wałbrzyski jest piątym, co do wielkości powiatem w Polsce o najwyższym stopniu urbanizacji. Po wydzieleniu gminy Wałbrzych, powiat stanie się jednym z najmniejszych powiatów (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców), co spowoduje nie tylko znaczące obniżenie dochodów, ale doprowadzi do rozdrobnienia kompetencji i problemów w zakresie realizacji zadań ustawowych - w tym zadań państwa dotyczących promocji zatrudnienia, aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia, które ponownie może wzrosnąć w wyniku podziału powiatu. Przywrócenie Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu spowoduje znaczne zagrożenie dla finansów Powiatu Wałbrzyskiego polegające na przekroczeniu (przez nowo utworzony powiat) dopuszczalnych granic długu publicznego. W konsekwencji prowadzić to będzie do nie uchwalenia budżetu przez Radę Powiatu Wałbrzyskiego, a to skutkuje zagrożeniem zdolności tej jednostki do wykonywania ustawowych zadań. Ponadto istotnym problemem będzie ponowna marginalizacja powiatu ziemskiego wynikająca z małej siły ekonomicznej. Wątpliwości budzi również brak jednoznacznych przepisów w przekazaniu majątku, w tym konkretnym przypadku podziału administracyjnego – argumentują obrońcy zmian granic. Rafał Pawłowski
źródło: 30minut
Wybory sołtysa i rady sołeckiej w Jugowicach zakończone. W zebraniu w jugowickiej Świetlicy Wiejskiej wzięło udział 96 mieszkańców.
czytaj więcejPodsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej17 czerwca, mieszkańcy Dziećmorowic zebrali się tłumnie w Wiejskim Domu Kultury, by wspólnie zdecydować w czyje ręce powierzą losy wsi na kolejne lata.
czytaj więcejZapraszamy do udziału w wyborach do Rady Seniorów Województwa Dolnośląskiego na kadencję 2024-2029! Jest to wyjątkowa okazja dla osób powyżej 60. roku życia oraz organizacji działających na rzecz seniorów, aby mieć realny wpływ na poprawę jakości życia osób starszych w naszym regionie.
czytaj więcejJuż w najbliższy wtorek, 14 maja, o godzinie 17:00, w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu (ul. Kościuszki 2, 58-320 Walim) odbędzie się zebranie, podczas którego zostanie wybrany na kolejną kadencję Sołtys Walimia.
czytaj więcej