sowie

Polityka, politycy, partie polityczne w Walbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-04-27 14:46

Ostatni komentarz: Ponoć w Parlamencie Europejskim łatwo mozna zarobić. Czy się stoi czy się leży 120 000e się należy.
dodany: 2009.05.16 23:15:46
przez: XYZ
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-13 09:40

Ostatni komentarz: Szanowni mieszkańcy Wałbrzycha głosujcie na Andrzeja Zibrowa. Gdyż jest to odpowiednia kandydatura na to stanowisko. Już jako prezes Wałbrzyskiej koksowni pokazał że jego działania są zdecydowane i zawsze osiąga wyznaczone cele.
dodany: 2009.03.19 20:20:10
przez: Marcin
czytaj więcej
Data newsa: 2008-12-12 11:26

Ostatni komentarz: Panie Prezydencie dajcie spokój ustap ze stanowiska bo i tak nic nie robisz,Doprowadziłeś Wałbrzych do ruiny nie wstyd Ci.
dodany: 2009.01.27 11:07:46
przez: jadzia
czytaj więcej
To rozdanie wygrał powiat
2012-01-25 12:38

Pięć spośród dziewięciu gmin wchodzących w skład powiatu wałbrzyskiego jest przeciwna zmianom granic, a co za tym idzie, odzyskaniu przez miasto praw grodzkich. Za opowiedziały się tylko Wałbrzych, Walim i Jedlina - Zdrój. Przeciw były Czarny – Bór, Boguszów – Gorce, Mieroszów, Stare – Bogaczowice oraz Szczawno – Zdrój. Nie głosowała jeszcze Głuszyca


. To miał być i był kolejny sprawdzian dla prezydenta Romana Szełemeja, który walczy o odzyskanie grodzkości. W Wałbrzychu radni podnieśli rękę za. Wydawało się zatem, że koło ruszyło, ale… po głosowaniu w Mieroszowie było już 1:1. Przeciwna wyłączeniu miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego była również Rada Szczawna- Zdroju i Boguszowa- Gorc. Swoje oburzenie działaniami z pominięciem ustawowych zapisów prawnych wydała w swoim oświadczeniu Rada Starych Bogaczowic. Honorowe „punkty” dla Romana Szełemeja zdobyły tylko Walim i Jedlina – Zdrój. , a wykonanie uchwały powierzyli Przewodniczącemu Rady zobowiązując go do przekazania stanowiska Rady Ministrowi ds. Administracji i Cyfryzacji. Negatywną opinię w sprawie wyłączenia miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu był powiat. Swoje stanowisko przedstawił również Związek Powiatów Polskich, który „opowiedział się za poszanowaniem prawa w tak wrażliwym obszarze jak zmiany administracyjne, wspierając tym samym Powiat Wałbrzyski w dotychczasowych działaniach”. - Przywrócenie Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu może być niekorzystne zarówno ze względów organizacyjnych jak i ekonomicznych dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego. Obecnie powiat wałbrzyski jest piątym, co do wielkości powiatem w Polsce o najwyższym stopniu urbanizacji. Po wydzieleniu gminy Wałbrzych, powiat stanie się jednym z najmniejszych powiatów (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców), co spowoduje nie tylko znaczące obniżenie dochodów, ale doprowadzi do rozdrobnienia kompetencji i problemów w zakresie realizacji zadań ustawowych - w tym zadań państwa dotyczących promocji zatrudnienia, aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia, które ponownie może wzrosnąć w wyniku podziału powiatu. Przywrócenie Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu spowoduje znaczne zagrożenie dla finansów Powiatu Wałbrzyskiego polegające na przekroczeniu (przez nowo utworzony powiat) dopuszczalnych granic długu publicznego. W konsekwencji prowadzić to będzie do nie uchwalenia budżetu przez Radę Powiatu Wałbrzyskiego, a to skutkuje zagrożeniem zdolności tej jednostki do wykonywania ustawowych zadań. Ponadto istotnym problemem będzie ponowna marginalizacja powiatu ziemskiego wynikająca z małej siły ekonomicznej. Wątpliwości budzi również brak jednoznacznych przepisów w przekazaniu majątku, w tym konkretnym przypadku podziału administracyjnego – argumentują obrońcy zmian granic. Rafał Pawłowski
źródło: 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: