Drobne błędy w polityce rachunkowości, ale nic co mogłoby zagrażać funkcjonowaniu spółek miejskich – to wnioski rewidentów, którzy sprawdzali kondycję jednostek podlegających urzędowi w Wałbrzychu. - Nie wykazano rażących zaniedbań, ani żadnych nadużyć finansowych. – twierdzi Izabela Rachuba – Głód, kierowniczka referatu strategii i analiz Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Najwięcej zaniedbań wykryto w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych. Z uwagi na to, że była to mała spółka, według prawa, nie było potrzeby przeprowadzać w niej corocznych audytów. - Szereg uchybień związanych z polityką rachunkowości i regulaminami został już w większości poprawiony. Spółka do końca marca zobowiązała się usunąć pozostałe błędy – tłumaczy Izabela Rachuba – Głód. Przypomnijmy, że zakład usług komunalnych w Wałbrzychu prowadzony jest obecnie przez Andrzeja Kosióra, byłego prezesa MPK. Spółka przejęła również rolę przewoźnika miejskiego, prowadząc komunikację zbiorową. Oddała jednak w większości zadania związane z porządkowaniem dróg miejskich pod kuratelę Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta. Zespół, który dokonywał audytu został powołany pod koniec sierpnia. Dlaczego? - Wiele działań części spółek miało charakter kontrowersyjny.
Najbardziej było to widać na przykładzie MPK, które zostało postawione w stan upadłości – mówi Szełemej. Audyty zostały przeprowadzone z udziałem rad nadzorczych. - Trafiły do nas w końcu listopada. Wnioski do przeprowadzenia korekt przez spółki komunalne. Wszystkie zalecenia zostały wykonane – zaznacza prezydent. Pod lupę wzięto MZB, MZUK, Aqua – Zdrój oraz Zamek Książ. - A jak wygląda sytuacja „spółki” miejskiej czyli gminy Wałbrzych? – pytamy. -Miesiąc po miesiącu realizujemy budżet oszczędnościowy. Każdy nowy wydatek może spowodować zachwianie – przyznaje Roman Szełemej. - A czy problemem jest fakt, że żaden z banków nie chce być kredytodawcą dla gminy Wałbrzych? Dwa przetargi za nami i żadnej oferty? - pytamy. - Sytuacja jest pod kontrolą Panujemy nad tym. Banki ostatnio zaostrzyły wymogi. Widać to m.in. na rynku detalicznym. Wiele gmin w Polsce ma ten problem – podkreśla prezydent. Zdaniem Romana Szełemeja Wałbrzych płaci obecnie za „błędy” poprzedniej ekipy. - Program oszczędnościowy trzeba było rozpocząć trzy, a może cztery lata wcześniej. Podobnie sprawa się ma w przypadku wydatkowania środków. Nie można konsumować więcej niż się otrzymuje – kończy. (para)
źródło: 30minut
Już 17.12.2024r. we Wrocławiu odbędzie się konferencja rozpoczynająca cykl konferencji, seminariów i szkoleń, które mają na celu przygotowanie do skutecznego aplikowania o środki z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska) oraz prawidłowego rozliczenia projektów.
czytaj więcejOd 1 listopada br. ruszyły wakacje składkowe, czyli nowy rodzaj ulgi dla przedsiębiorców, którzy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc.
czytaj więcejPrezydent dr Roman Szełemej serdecznie zaprasza wałbrzyskich Przedsiębiorców na spotkanie. Pragnie poznać opinie, pomysły i oczekiwania dotyczące rozwoju gospodarki i wsparcia przedsiębiorczości w Wałbrzychu. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Rady Rozwoju Gospodarczego Miasta Wałbrzycha.
Termin: 5 grudnia (czwartek) godz. 10.00-13.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia, sala multimedialna
Godzenie pracy z opieką nad małym dzieckiem dla wielu rodziców stanowi codzienne i poważne wyzwanie. Pragnąc wesprzeć przedstawicieli tej grupy w utrzymaniu się na rynku pracy lub powrocie do aktywności zawodowej, kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne inicjatywy o charakterze pomocowym.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcej