Podatek transakcyjny oraz wyjścia, a także przepisy anty- -transferowe – to pomysły Ruchu Palikota na przeciwdziałania negatywnym skutkom w polskiej gospodarce. Projekt pod nazwą „Pakiet 50 miliardów” miałby przede wszystkim dotyczyć wielkich korporacji, które wyprowadzają kapitał za granicę, wykorzystują luki w prawie oraz zwolnienia z podatków. Jeden z pomysłów „Ruchu Palikota” polega na wprowadzeniu przepisów anty-transferowych. Takie zmiany miałyby ukrócić proceder ucieczki pieniędzy z naszego kraju.- Sieci hipermarketów płacą olbrzymi „haracz” firmom zagranicznym, które są właścicielami ich znaku. – tłumaczy Halina Szymiec - Raczyńska z „Ruchu Palikota”. - Przypuśćmy, że redaktor zakłada przedsiębiorstwo, które ma siedzibę na Cyprze i ma prawo do wykorzystywania jego nazwiska jako znaku firmowego. Wszystkie pieniądze jakie zarabia ten redaktor wysyła do swojej firmy w raju podatkowym. Jest to po prostu niemoralne – porównuje posłanka. Kolejny pomysł „Ruchu Palikota” polega na wprowadzeniu specjalnego podatku wyjścia.
Takie rozwiązanie miałoby na celu przeciwdziałanie istniejącej w Polsce luce prawnej. Dzisiaj firmy korzystają z dobrodziejstw zwolnień podatkowych na dany okres. Po tym czasie przekształcają się w inne przedsiębiorstwo, znowu uzyskując zwolnienie z podatku. W ten sposób zdaniem Ruchu Palikota dziesiątki miliardów złotych nie trafiają do budżetu państwa.- Każda firma, która uzyskała ulgi podatkowe w momencie, w którym zamyka działalność lub przekształca starą na niby nową, będzie musiała te pieniądze zwrócić. Krótko mówiąc oddać tę różnicę, którą by zapłaciła gdyby była na normalnych prawach – tłumaczy Szymiec – Raczyńska. Wśród pomysłów, które przedstawiła posłanka, znalazł się również plan zmiany w aparacie skarbowym państwa. Fiskus miałby przykładać większą wagę do monitorowania wielkich korporacji, a mniejszą do małych i średnich przedsiębiorców. Podatek transakcyjny z kolei byłby bronią przeciwko spekulantom, którzy wpływają na ceny walut i wartość polskiego złotego. Jak jednak wiadomo, od idei do ich realizacji zazwyczaj rozciąga się długa droga. Nie wiadomo także jak i czy te pomysły wpłynęłyby na wzrost gospodarczy w naszym kraju. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
23 września 2024 r. odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców Głuszycy Górnej. W trakcie spotkania wybrano nowego sołtysa oraz członków rady sołeckiej.
czytaj więcejWybory sołtysa i rady sołeckiej w Jugowicach zakończone. W zebraniu w jugowickiej Świetlicy Wiejskiej wzięło udział 96 mieszkańców.
czytaj więcejPodsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej17 czerwca, mieszkańcy Dziećmorowic zebrali się tłumnie w Wiejskim Domu Kultury, by wspólnie zdecydować w czyje ręce powierzą losy wsi na kolejne lata.
czytaj więcejZapraszamy do udziału w wyborach do Rady Seniorów Województwa Dolnośląskiego na kadencję 2024-2029! Jest to wyjątkowa okazja dla osób powyżej 60. roku życia oraz organizacji działających na rzecz seniorów, aby mieć realny wpływ na poprawę jakości życia osób starszych w naszym regionie.
czytaj więcej