Podatek transakcyjny oraz wyjścia, a także przepisy anty- -transferowe – to pomysły Ruchu Palikota na przeciwdziałania negatywnym skutkom w polskiej gospodarce. Projekt pod nazwą „Pakiet 50 miliardów” miałby przede wszystkim dotyczyć wielkich korporacji, które wyprowadzają kapitał za granicę, wykorzystują luki w prawie oraz zwolnienia z podatków. Jeden z pomysłów „Ruchu Palikota” polega na wprowadzeniu przepisów anty-transferowych. Takie zmiany miałyby ukrócić proceder ucieczki pieniędzy z naszego kraju.- Sieci hipermarketów płacą olbrzymi „haracz” firmom zagranicznym, które są właścicielami ich znaku. – tłumaczy Halina Szymiec - Raczyńska z „Ruchu Palikota”. - Przypuśćmy, że redaktor zakłada przedsiębiorstwo, które ma siedzibę na Cyprze i ma prawo do wykorzystywania jego nazwiska jako znaku firmowego. Wszystkie pieniądze jakie zarabia ten redaktor wysyła do swojej firmy w raju podatkowym. Jest to po prostu niemoralne – porównuje posłanka. Kolejny pomysł „Ruchu Palikota” polega na wprowadzeniu specjalnego podatku wyjścia.
Takie rozwiązanie miałoby na celu przeciwdziałanie istniejącej w Polsce luce prawnej. Dzisiaj firmy korzystają z dobrodziejstw zwolnień podatkowych na dany okres. Po tym czasie przekształcają się w inne przedsiębiorstwo, znowu uzyskując zwolnienie z podatku. W ten sposób zdaniem Ruchu Palikota dziesiątki miliardów złotych nie trafiają do budżetu państwa.- Każda firma, która uzyskała ulgi podatkowe w momencie, w którym zamyka działalność lub przekształca starą na niby nową, będzie musiała te pieniądze zwrócić. Krótko mówiąc oddać tę różnicę, którą by zapłaciła gdyby była na normalnych prawach – tłumaczy Szymiec – Raczyńska. Wśród pomysłów, które przedstawiła posłanka, znalazł się również plan zmiany w aparacie skarbowym państwa. Fiskus miałby przykładać większą wagę do monitorowania wielkich korporacji, a mniejszą do małych i średnich przedsiębiorców. Podatek transakcyjny z kolei byłby bronią przeciwko spekulantom, którzy wpływają na ceny walut i wartość polskiego złotego. Jak jednak wiadomo, od idei do ich realizacji zazwyczaj rozciąga się długa droga. Nie wiadomo także jak i czy te pomysły wpłynęłyby na wzrost gospodarczy w naszym kraju. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Już 17.12.2024r. we Wrocławiu odbędzie się konferencja rozpoczynająca cykl konferencji, seminariów i szkoleń, które mają na celu przygotowanie do skutecznego aplikowania o środki z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska) oraz prawidłowego rozliczenia projektów.
czytaj więcejOd 1 listopada br. ruszyły wakacje składkowe, czyli nowy rodzaj ulgi dla przedsiębiorców, którzy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc.
czytaj więcejPrezydent dr Roman Szełemej serdecznie zaprasza wałbrzyskich Przedsiębiorców na spotkanie. Pragnie poznać opinie, pomysły i oczekiwania dotyczące rozwoju gospodarki i wsparcia przedsiębiorczości w Wałbrzychu. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Rady Rozwoju Gospodarczego Miasta Wałbrzycha.
Termin: 5 grudnia (czwartek) godz. 10.00-13.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia, sala multimedialna
Godzenie pracy z opieką nad małym dzieckiem dla wielu rodziców stanowi codzienne i poważne wyzwanie. Pragnąc wesprzeć przedstawicieli tej grupy w utrzymaniu się na rynku pracy lub powrocie do aktywności zawodowej, kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne inicjatywy o charakterze pomocowym.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcej