- Konstytucja zakłada tylko trzy rodzaje aborcji, a in vitro to również aborcja – mówiła posłanka Anna Zalewska – Przeciwko in vitro opowiadają się osoby, które mają dzieci i są spełnione. Na tej sali niewielu jest młodych ludzi, którzy wszystko jeszcze mają przed sobą. Nie możemy decydować za nich! – apelowała Beata Moskal – Słaniewska. Większością głosów, świdniccy radni odrzucili program zdrowotny dla leczenia niepłodności metodą pozaustrojową na lata 2014-2016 zainicjowany przez klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Radni z klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyli projekt uchwały w sprawie podjęcia działań mających na celu opracowanie programu zdrowotnego dla leczenia niepłodności metodą in vitro. Program jest już wdrożony w Częstochowie i Świdnica miałaby wzorować się na jej podstawie.
– Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego nie jest finansowane przez system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, co w znacznym stopniu ogranicza dostęp ubezpieczonych do tego typu świadczeń. Z uwagi na brak dofinansowania ze środków publicznych do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego i wysokie koszty zastosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego spoczywające wyłącznie na pacjentach, uzasadnioną implikacją do opracowania i wdrożenia programu jest zapewnienie równego dostępu wszystkim mieszkańcom Świdnicy do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności i wsparcie niepłodnych par dofinansowaniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego – mówił Janusz Solecki. Projekt został poparty między innymi przez: Ligę Kobiet Polskich, Stowarzyszenie Kobiet i Zjednoczenie Demokratyczne. Swój zdecydowany sprzeciw zgłosili: Prawica Rzeczpospolitej oraz Prawo i Sprawiedliwość, reprezentowane przez Anne Zalewską oraz biskup świdnicki Ignacy Dec, który apelował o ochronę życia i wartości rodzinne. – Dzięki in vitro na świat przyszło około 5 miliona ludzi. Jest to często ostatnia nadzieja dla młodych rodziców. Coraz częściej słyszy się o bezpłodności wśród mężczyzn. Nie ma wtedy innego ratunku jak in vitro. Wśród nas przeciwko in vitro są osoby spełnione, starsze, które mają dzieci. Nie możemy w imieniu osób młodych decydować o ich przyszłości – mówiła Beata Moskal – Słaniewska. Część radnych stwierdziła, że Świdnicy nie stać na takie finansowanie.Źródło:30minut
Już 17.12.2024r. we Wrocławiu odbędzie się konferencja rozpoczynająca cykl konferencji, seminariów i szkoleń, które mają na celu przygotowanie do skutecznego aplikowania o środki z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska) oraz prawidłowego rozliczenia projektów.
czytaj więcejOd 1 listopada br. ruszyły wakacje składkowe, czyli nowy rodzaj ulgi dla przedsiębiorców, którzy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc.
czytaj więcejPrezydent dr Roman Szełemej serdecznie zaprasza wałbrzyskich Przedsiębiorców na spotkanie. Pragnie poznać opinie, pomysły i oczekiwania dotyczące rozwoju gospodarki i wsparcia przedsiębiorczości w Wałbrzychu. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Rady Rozwoju Gospodarczego Miasta Wałbrzycha.
Termin: 5 grudnia (czwartek) godz. 10.00-13.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia, sala multimedialna
Godzenie pracy z opieką nad małym dzieckiem dla wielu rodziców stanowi codzienne i poważne wyzwanie. Pragnąc wesprzeć przedstawicieli tej grupy w utrzymaniu się na rynku pracy lub powrocie do aktywności zawodowej, kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne inicjatywy o charakterze pomocowym.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcej