We wtorek, 4 kwietnia odbyła się w Świdnicy Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w świdnickiej katedrze celebrowaną przez biskupa Ignacego Deca, a oficjalna jej część odbyła się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Prezydent Świdnicy podczas otwarcia uroczystości przypomniała, że cała historia polsko-czeskich relacji rozpoczęła się ponad 1000 lat temu, kiedy księżniczka Dobrawa z rodu Przemyślidów została prawowitą małżonką pierwszego władcy Polski Mieszka I.- To dzięki niej najpierw król, a potem cały kraj przyjął chrześcijaństwo. Dzięki niej też rozpoczęły się pierwsze kontakty pomiędzy naszymi narodami. - Łączy nas wiele – łączy nas wspólna sfera kulturowa, podobna mentalność, czy wreszcie poczucie humoru. Nasze kultury wzajemnie się przenikają od lat. Gdy myślę o moich ulubionych malarzach, to myślę o Alfonsie Musze, gdy myślę o ulubionych pisarzach, to przypominają mi się książki mojego ukochanego twórcy Milana Kundery. Kiedy myślę o miejscach, do których często lubię wracać, to poza Świdnicą w tej najważniejszej trójce jest oczywiście Praga. Nie da się budować dobrej relacji, nie da się naprawdę integrować i dobrze współpracować, czy to na polu gospodarczym czy politycznym, jeśli nie łączy nas kultura, czyli te wyższe wartości, które sprawiają, że lepiej się znamy, rozumiemy i po prostu lubimy. Świdnica może być tutaj wzorcem, jeśli chodzi o mnogość projektów dotyczących wspólnych inicjatyw. Tylko w tym roku realizujemy razem z naszymi partnerskimi miastami Policami i Trutnowem trzy projekty. I co ważne, partnerstwa, współpracy, wymiany nie da się tworzyć na poziomie urzędników czy też decydentów, muszą w nim uczestniczyć normalni ludzie. Właśnie te nasze programy obejmują m.in. dzieci, młodzież i seniorów. Bardzo się z tego cieszę, bo jesteśmy sobie my, czyli Polacy i Czesi naprawdę bliscy – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
W 1990 roku w Nowej Rudzie zawiązał się Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Inicjatywa oddolna, która z roku na rok wspaniale się rozwija. Od samego początku na jej czele stoi Julian Golak, mieszkaniec Nowej Rudy. W ciągu kolejnych lat przystępują do niej liczne organizacje społeczne oraz nieformalne grupy obywateli. Tworzy się wielka akcja społeczno-kulturalna. Przez 27 lat zorganizowano w jej ramach ponad 1600 różnorodnych wydarzeń. Tylko w ubiegłym roku odbyło się aż 98 imprez w 38 miejscowościach zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Podczas gali w teatrze wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” dla wybitnych działaczy kultury z Polski i Republiki Czeskiej. Otrzymali je: Dada Fajtlova, Helena Ogriszczenkova, Rudolf Vogel, Roman Roszkova, Helmut Dohnalek, chór Stenavan, Henryk Hnatiuk, Danuta Gołdon-Legler, Grzegorz Guzioła, Barbara Porczyńska, Mirosław Birń i Dariusz Chojecki. Akcentem, kończącym uroczystości był występ młodych artystów, działających przy Studiu Muzycznym „Katharsis” w Świdnicy.
Wybory sołtysa i rady sołeckiej w Jugowicach zakończone. W zebraniu w jugowickiej Świetlicy Wiejskiej wzięło udział 96 mieszkańców.
czytaj więcejPodsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej17 czerwca, mieszkańcy Dziećmorowic zebrali się tłumnie w Wiejskim Domu Kultury, by wspólnie zdecydować w czyje ręce powierzą losy wsi na kolejne lata.
czytaj więcejZapraszamy do udziału w wyborach do Rady Seniorów Województwa Dolnośląskiego na kadencję 2024-2029! Jest to wyjątkowa okazja dla osób powyżej 60. roku życia oraz organizacji działających na rzecz seniorów, aby mieć realny wpływ na poprawę jakości życia osób starszych w naszym regionie.
czytaj więcejJuż w najbliższy wtorek, 14 maja, o godzinie 17:00, w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu (ul. Kościuszki 2, 58-320 Walim) odbędzie się zebranie, podczas którego zostanie wybrany na kolejną kadencję Sołtys Walimia.
czytaj więcej